Krok první - Přijmi to, kde jsi

Představte si, že právě teď stojíte na prahu vaší nové životní etapy.

Je to konec něčeho starého, a začátek něčeho nového.

Je to velmi důležitý bod v přítomnosti, který rozhodne o mnohém ve vaší budoucnosti.

Vaši další cestu ovlivní to, v jakém stavu a s jakým přístupem na ni vykročíte.

Vaše minulost vám poskytla zážitky, které vás dovedly do tohoto bodu, a které vám ukázaly něco o tom, kdo jste, čeho ve svém životě chcete zažívat víc, a co v něm naopak už nechcete.

Pohled na vaši minulost a na vaše aktuální já bude mít vliv na vaše cíle, na to, kam budete směřovat svou pozornost, kam půjde vaše energie a kudy půjdete - tedy na vaši budoucnost.

Váš pohled na to, odkud vycházíte a kdo jste teď, předurčí, co se vám bude v následujících měsících života dít.

Zdůrazňuji - DŮLEŽITÝ JE VÁŠ POHLED.

To, co se vám v minulosti stalo, není tak důležité jako to, jakou zprávu o sobě a o světě jste si z toho vzali. Ať se stalo v minulosti cokoliv, není to tak důležité jako to, jak jste naladění a nastavení TEĎ.

Z jaké pozice se chystáte vykročit na svou další cestu?

Pokud se váš život doteď podobal boji, můžete buď zahájit další kolo boje, nebo udělat nový krok ve starém tanci.

Vaše přítomnost předurčuje vaši budoucnost.

Váš pohled má tendenci se stát realitou.

Realita má tendenci vyhovět vašemu pohledu.

Proto je klíčové vycházet dál z co nejharmoničtějšího stavu.

A tento stav musí obsahovat PŘIJETÍ toho, kde jsme teď.

Přijetí v nás vytvoří mír a uvolněnost. Umožní nám vystoupit z koloběhu snahy a trápení. Zbaví nás spousty vnitřního tlaku, který nás nevědomě vyčerpává a vede nás cestami životem, které nejsou lehké a příjemné.

Naše zážitky z minulosti v nás mohly zanechat ODPOR k tomu, co bylo, a k tomu, kdo jsme. Odpor ve smyslu rezistence, nespokojenosti, nepřijetí. Odpor, který by nás mohl vést k tomu, abychom se snažili z pozice nepřijetí sebe sama „stát lepšími“ a BOJOVAT za lepší život.

Takové nastavení by obsahovalo představu, že to bude stejné náročné jako doposud. Z této pozice bychom zasévali semínka dalšího boje, nepřijetí a těžkosti.

Proto je důležité pracovat se svým vnitřním nastavením a vycházet z co nejlepšího NALADĚNÍ.

Exkurze do vnitřního nastavení

Jestliže se na sebe teď díváte s názorem, že jste člověk, který žije neutěšený a těžký život, je neúspěšný v práci nebo ve vztazích, je bojácný a nejisty v komunikaci, zcela určitě je ve vašem vnitřním nastavení něco, co tuto skutečnost spoluvytváří. Pokud toto vnitřní nastavení zachováte, bude tato skutečnost vepsána i do vaší další cesty.

Nejde o to, že váš život byl v minulosti opravdu těžký. Minulost nezměníme a ani ji nechceme popírat. Jde o to, že své nastavení máme možnost změnit, a udělat tak velký krok k světlejší budoucnosti. Jak to „nastavení“, o kterém mluvím, může vypadat v realitě? Pojďte si to zkusit prožít.

Zastavte se na chvíli a zkuste se vcítit do člověka s tímto nastavením - člověka, který se sám na sebe dívá jako na neúspěšného, který se bojí být sám sebou, a svůj život vnímá jako těžký, nevlídný. Jak se takový člověk cítí? Co prožívá? Dejte si chvíli k ponoření do této představy a vnímejte, jaké pocity se ve vás objeví. Můžete si všimnout i tvaru vašeho těla, který je s tímto naladěním spojený.

Poté si můžete zkusit uvědomit vnitřní nastavení tohoto člověka do větší hloubky. Vciťte se do něj ještě jednou a položte si následující otázky. Hledejte odpovědi v prožitku ve svém těle (abyste dosáhli hlubšího poznání, nejen mentální odpovědi).

  • Jak velkou důvěru v život a v sebe sama tento člověk má?
  • Jak moc je v kontaktu se svou silou, mocí?
  • Jak moc se má rád?
  • Bude takový člověk věřit, že jeho život bude lepší?
  • Bude věřit sám sobě, že dokáže svůj život proměnit v život plný hojnosti a radosti?
  • Bude očekávat, že jeho cesta bude lehká, a že na ní bude podporován vesmírem nebo druhými lidmi?

A úplně na závěr - nalijme si pohár čistého vína. Kolik z těchto prožitků znáte sami ze svého života? Jakou část z tohoto nastavení máte společné s člověkem, kterého jste si představili?

Tvrdou pravdou je, že velká část z nás si někde v hloubce nese určité aspekty tohoto nastavení.

Pokud to v sobě vnímáte, tak skvěle. Právě jste udělali důležitý krok k tomu, aby to bylo jinak, ale pro tuto chvíli to jen přijměte. Uvědomění stačí. Celý tento článek je o přijetí toho, kde jsme, pamatujete? 🙂

V dalších článcích se budeme věnovat tomu, jak toto nastavení nenásilně proměnit. Teď se ale pojďme na chvíli ještě podívat na naše vnitřní kolečka.

Pokud na svou další cestu vykročíte z nastavení, které obsahuje nepřijetí, bude ta cesta dopředu zatížená břemenem.

Vaše budoucnost bude opět předurčena nastavením, které zahrnuje představu těžkého života, nepřijetí sebe sama a nedůvěru. Tyto „kvality“ budou mít tendenci se ve vašem životě opět projevit a odzrcadlit.


Věříme opravdu?

Na povrchu si možná myslíme, že naše budoucnost může být lepší než to, co jsme žili doposud (a většinou tomu tak v určitých aspektech je, pokud na sobě pracujeme), ale někde v hloubce v sobě máme nastavení, které tomu brání a naši cestu nám ztěžuje. Možná se nám podařilo proměnit určité oblasti svého života, možná dokonce všechny kromě jedné, ale někde to pořád nejde. Někde nám totiž chybí opravdová víra, že se věci mohou změnit k lepšímu.

Pokud sami nevěříme, že věci mohou jít lehce, pak lehce většinou nepůjdou. A nebude to kvůli „nepřízni osudu“, ale kvůli naší nevíře vyvěrající z toho, že se uvnitř cítíme slabí a nemáme důvěru v sebe ani v život. Pokud očekáváme, že něco nevyjde, promítne se to do našeho chování a energie v něm obsažené, a to se odrazí v reakci druhých lidí nebo života jako celku. Sami zaséváme semínka svého neúspěchu.

Celková proměna vašeho vnitřního nastavení je dlouhodobá záležitost, přičemž se měníme po malých krůčcích. Kousek po kousku si uvědomujeme hlubší a hlubší části svého nastavení, které nám braní žít ve spokojenosti.

Celý tento článek však měl směřovat zejména k tomu, co je klíčovým prvním krokem na cestě ke změně, a tím je PŘIJETÍ TOHO, KDE JSME PRÁVĚ TEĎ.

Neznamená to, že se nebudete dále rozvíjet, jen se budete rozvíjet přirozenější cestou, která bude lehčí a bude s vámi více v souladu. Pustíte část napětí a těžkosti, které v sobě podvědomě udržujete, a půjdete životem jinak.

Cvičení

Pojďte si tento stav PŘIJETÍ zkusit prožít.

Zpomalte, zastavte se a vytvořte si prostor pro vnitřní prožitek.

Dopřejte sami sobě chvíli, ve které se na svůj život zkusíte podívat s přijetím toho, jaký právě teď je.

Dopřejte si chvíli kdy přijímáte sebe sama takové, jací právě teď jste.

Udělejte to, právě teď.

Vzdejte se na chvíli vší snahy být dál nebo být lepší.

Oddechněte si, uvolněte se a chvíli jen tak buďte a dýchejte.

A vnímejte klid a mír, který to přináší.

Pokud se vám povede toto opravdu do hloubky procítit, tak to bude vaše ideální naladění pro další cestu životem.

Co dál?

Dalším krokem bude určit si vizi, kam chceme směřovat a jak chceme žít, ale tímto si v sobě nejdříve vytvoříme prostor, ve kterém může vzniknout něco opravdu krásného. A postaráme se o to, aby se nám neopakovalo to, co nechceme.

Přijetí naší minulosti a našeho života není jednorázová záležitost, ale můžete si skrze navedení výše zažít, jak může stav přijetí vypadat. Můžete ho dokonce přijmout jako svou novou normu, a co nejčastěji se k němu vracet. To je vše, co vám mohu sdělit v rámci jednoho článku. 🙂

V našem životě se budou pravděpodobně vyskytovat zážitky, které budou vyžadovat, abychom se věnovali přímo jim, a vnesli přijetí do konkrétních situací a příběhů, které pro nás byly zraňující.

Další vedení vám mohu poskytnou buď v individuální konzultaci, nebo skrze audioprůvodce Tajemství spokojenosti, kde mimo jiné najdete meditaci, která vás provází zdravým a léčivým setkáním s těžkými částmi vašeho života. Audioprůvodce je praktický nástroj, který vám pomáhá ukotvit v sobě přijímající přístup k sobě a osvobodit se od svých omezujících přesvědčení.

Tipy ke spokojenosti v tvé schránce?

Přihlaš se k odběru mých e-mailových tipů a zjisti, jaké je Tajemství spokojenosti. Budu ti  posílat nové články, tipy a pozvánky.
Chci tipy do mého e-mailu

Vyzkoušejte celostní meditaci zdarma

Nechte se provést cestou ke spojení se svým tělem a svým opravdovým já. Dopřejte si chvíli úplného uvolnění a svobody.
Vyzkoušet zdarma

O autorovi

Jmenuji se Marek Hladík, jsem průvodce sebepoznáním a expert na práci s psychikou skrze tělo. Moderní i starobylé rozvojové techniky a principy (a vlastní dlouholetou zkušenost s prací s lidmi) jsem integroval do funkční metody, která dokáže proměnit nebo obohatit život obyčejně-neobyčejných lidí.

Na tomto blogu vám chci přinášet poznání, které vám pomůže vydat se cestou, která bude praktická a účinná, ale hlavně vás povede k vám samotným - k vašemu opravdovému, autentickému způsobu života, ve kterém budete sami sebou a bude vám v něm dobře.
Více o mně…
menu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram