Pohybová meditace s playlistem - Tanec čaker

Tuto pohybovou meditaci si můžete podle instrukcí níže udělat sami doma (nebo i v přírodě). Jediné, co k tomu budete potřebovat, je prostor pro pohyb a něco, co vám přehraje hudbu (čím kvalitněji, tím lépe).

Tanec čaker (Chakra Dance) je pohybová meditace, která vám umožní:

 • Postupně se spojit s celým svým tělem a svým nitrem. Ponořit se do sebe a zvýšit svou vnímavost vůči sobě.
 • Spojit se s různými vnitřními zdroji a čerpat z nich.
 • Dát svému tělu prostor se spontánně hýbat tak, jak potřebuje, a naplnit tak některé své hluboké potřeby.
 • Skrze pohyb a pocity evokované hudbou si můžete prožít a prozkoumat různé úrovně a části sebe sama velmi živým způsobem.
 • Vyladit jednotlivé oblasti vašeho nitra, poznat bloky v nich a vnést do nich léčivou sílu sebepřijetí.

Systém čaker - 7 hlavních energetických center v našem organismu - pochází ze starobylé jógové tradice, je široce využívaný v mnoha duchovních směrech, a inspiroval se ním dokonce jeden uznávaný psychoterapeutický směr - biosyntéza (nejspíš je využíván či akceptován i dalšími směry).

Sestavil jsem speciální playlist s hudbou, která vám pomůže se spojit s kvalitami jednotlivých čaker.

Postupně se budete ladit na jednotlivá energetická centra (popis je níže), která mají své umístění v těle a stoupají podél naší vertikální osy (páteře). Toto cvičení nemusíte vnímat jako něco ezoterického, jde zejména o práci s pozorností, tělem a pohybem. Nemusíte být schopni vnímat energii, stačí vždy ponořit svou pozornost do části těla spojené s danou čakrou. Energie se pravděpodobně dotknete, jen možná nevědomě - můžete ji vnímat skrze hudbu a to, co ve vás probudí - emoce, náladu a pohybové kvality.

Každé energetické centrum je spojené s určitými aspekty života, zdroji a psychickými kvalitami.

Popíšu vám je zde tak, jak je vnímám já, přičemž si nedělám nárok na dokonalost - popisy se často v něčem liší, protože jsme prostě jedineční a máme jiné vnímání. I vy možná objevíte jiný rozměr některé čakry, který zde neuvádím.

 • 1. čakra - pánevní dno, kostrč -  element země, hmota, kořeny, rod, základní vitální energie
 • 2. čakra - podbřišek, křížová kost - element vody, dobrý pocit ze života, plynutí, sexuální a tvořivá energie, slast, hojnost
 • 3. čakra - solární plexus - element ohně - osobní síla, moc, schopnost vytvořit hranice
 • 4. čakra - srdce - element vzduchu - láska, propojení, otevřenost, odvaha
 • 5. čakra - krk - éter, hluboký prostor - komunikace i ticho, sebevyjádření, inspirace
 • 6. čakra - třetí oko, šišinka/epifýza (uvnitř hlavy, v úrovni kousek nad obočím) - mysl - sídlo vědomí, uvědomování, intuice, tvořivá síla mysli
 • 7. čakra - koruna hlavy - duchovno, jednota, spojení s Vesmírem

Každé čakře jsou v playlistu věnované dvě písničky, přičemž každá z nich vás přiblíží jinému aspektu daného energetického centra. Např. u první čakry začne písnička, která je více hladivá a spojuje nás s mateřským aspektem země, přinášejícím bezpečí, a druhá písnička bude více syrová a přiblíží nás základní vitální energii.

Začínáte od spodu, od kořenové čakry, a po každých dvou písničkách se svou pozorností posouváte o patro výš.

POZOR! Nenechte hlavu, aby se snažila celý proces uchopovat a posuzovat, co byste měli/neměli v dané oblasti vnímat. Hudba samotná vás spojí s kvalitami daných čaker, takže nemusíte přemýšlet nad tím, o čem která čakra je. Také se spojíte s tím, s čím se zrovna potřebujete spojit - někdy se zdrojem, jindy s blokem.

Všechno jen VNÍMEJTE A PŘIJÍMEJTE. Respektujte cokoliv, co v sobě objevíte. Pokud v dané oblasti narazíte na nějaké napětí nebo nepříjemné pocity, tak to, co vám pomůže tu oblast vyladit, je PŘIJÍMAJÍCÍ PŘÍSTUP A NEHODNOTÍCÍ POZORNOST.

Vždy umístěte svou pozornost do příslušné části těla, chvíli se na ni nalaďte, a pak už jen nechte vaše tělo dělat cokoliv, co se mu bude chtít - tančit nebo i být v klidu. U toho bděle zůstávejte přítomni se svým prožíváním a sledujte, co se bude samo vynořovat z vašeho nitra a tvořit skrze vaše tělo.

Teď už víte všechno. Je čas vyrazit na vnitřní a pohybovou cestu.

Jako přípravu na začátku (před puštěním hudby) si svou pozorností projděte jednotlivá centra tak, že umístíte pozornost do dané části těla a budete tam chvíli (např. minutu) dýchat. To vás naladí do přítomnosti a na vaše tělo.

Poté si pusťte playlist, který naleznete POD TÍMTO ODKAZEM nebo níže, a jen dejte svému tělu svobodu, ať tančí nebo hýbe se, jak se mu bude chtít.

Poslední - patnáctá - skladba je určená k integraci. Můžete zavnímat sebe sama jako celek, všechny čakry v propojení, a dodělat v pohybu cokoliv byste potřebovali. Na závěr si dopřejte relaxaci, zavnímejte, co ve vás zůstává a jak se cítíte, a dejte si čas na vstřebání zážitku.

Moc děkuji všem umělcům za jejich skvělou hudbu. 🙏

Můžete jít na to! Užijte si napojení na sebe a plynutí v pohybu či klidu 🙂

Tipy ke spokojenosti v tvé schránce?

Přihlaš se k odběru mých e-mailových tipů a zjisti, jaké je Tajemství spokojenosti. Budu ti  posílat nové články, tipy a pozvánky.
Chci tipy do mého e-mailu

Vyzkoušejte celostní meditaci zdarma

Nechte se provést cestou ke spojení se svým tělem a svým opravdovým já. Dopřejte si chvíli úplného uvolnění a svobody.
Vyzkoušet zdarma

O autorovi

Jmenuji se Marek Hladík, jsem průvodce sebepoznáním a expert na práci s psychikou skrze tělo. Moderní i starobylé rozvojové techniky a principy (a vlastní dlouholetou zkušenost s prací s lidmi) jsem integroval do funkční metody, která dokáže proměnit nebo obohatit život obyčejně-neobyčejných lidí.

Na tomto blogu vám chci přinášet poznání, které vám pomůže vydat se cestou, která bude praktická a účinná, ale hlavně vás povede k vám samotným - k vašemu opravdovému, autentickému způsobu života, ve kterém budete sami sebou a bude vám v něm dobře.
Více o mně…
menu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram